fbpx

Знайомтесь! Юрій Головач – Почесний Амбасадор Львова

Знайомтесь! Юрій Головач  – Почесний Амбасадор Львова Коментарі Вимкнено до Знайомтесь! Юрій Головач – Почесний Амбасадор Львова

Маємо чудову нагоду ще раз представити Почесного Амбасадора Львова, доктора фізико-математичних наук, професора, завідувача відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту фізики конденсованих систем НАН України Юрія Головача. 

Юрій Головач –  член-кореспондент Національної академії наук України, дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка, член Наглядової ради Середньоєвропейської співпраці у галузі статистичної фізики (MECO), входив до вперше обраного складу Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки  і технологій (2017-2019). У сфері його наукових зацікавлень – наука про складні системи, фізика макромолекул, теорія фазових переходів та критичних явищ, цифрові гуманітарні науки (digital humanities), історія науки.

Професор Головач –  співзасновник Міжнародного коледжу докторантів із статистичної фізики складних систем, що об’єднує ІФКС НАН України з університетами Франції, Великої Британії та Німеччини. Завдяки діяльності цього коледжу молоді українські науковці мають змогу навчатись за кордоном, а при успішному захисті дисертації отримують, поряд із українським, диплом відповідного закордонного університету. 

Ще в 1997 р. Юрій Головач започаткував у Львові щорічну міжнародну майстерню Ізінґівські читання. На ній вчені із провідних наукових установ світу читають лекції із теорії критичних явищ, фазових переходів, складних систем. За час існування ці зустрічі стали популярними серед української та міжнародної наукової спільноти. А прочитані лекції лягли в основу серії оглядових томів. В 2020 р. вийшов у світ вже шостий том цієї серії: Order, Disorder and Criticality. Advanced Problems of Phase Transition Theory. Yu. Holovatch (editor). vol. 6   World Scientific,  Singapore, 2020, 296 p.  

З 2006 року Юрій Головач – співорганізатор щомісячного семінару  Обрії науки. Цей  міждисциплінарний семінар творить унікальний в Україні майданчик для спілкування і вироблення єдиної візії між природничими та гуманітарними науками, досвідченими вченими і студентами. Так, у щойно виданій за матеріалами семінару книжці Обрії науки. Історії часу. За ред. Ю. Головача, Я. Грицака та Б. Новосядлого, Львів, УКУ, 2020, 176 с. пропонується добірка статей, присвячених темі часу – як її розуміють представники різних дисциплін: астрономії, фізики, богослов’я, філософії, психології, соціології, мовознавства, семіотики, історії.

Ще одна ініціатива Юрія Головача та його колег із лабораторії статистичної фізики складних систем – проведення у Львові міждисциплінарних майстерень Фізика і гуманітарні науки. Мета цих майстерень – продемонструвати можливість застосування концепцій і методів природничих наук у соціальній і гуманітарній сферах. Так,  у 2017 р. впродовж майстерні із назвою Verba et numeri йшла мова про застосування для аналізу мови чи тексту не лише математичних методів, але й концептуального апарату фізики, яка є архетипом природничої науки.

Знайомтесь ближче з професіоналом своєї справи – Юрієм Головачем у короткому проморолику.

Поширити: